Zostaw kontakt, oddzwonimy z najlepszą ofertą.
Na rynku działa wielu dostawców Internetu oferujących prędkości odpowiadające obecnym wymaganiom użytkowników. Poszczególne usługi w pewnym stopniu dostosowują się do tych potrzeb – możliwości są proporcjonalne do wielkości dostępnych obecnie filmów czy gier komputerowych. Szybkość łączy może być jednak jeszcze większa i w przyszłości będzie to odczuwalne, wzrośnie jednocześnie wielkość przesyłanych danych. Wobec tego poniżej omówimy krótko, jakie wartości są aktualnie wystarczające dla domowego korzystania z globalnej sieci, a jakie dla najbardziej wymagających użytkowników.
Dwie ważne wartości – prędkość pobierania i wysyłania
Wybierając Internet należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie najważniejsze wartości – szybkość pobierania plików z sieci (download) i ich wysyłania (upload) – można je porównać do drogi, na której samochody jadą w przeciwnych kierunkach. W sieciach Lan, które obsługują poszczególne klatki lub całe bloki, nierzadko połączenie ulega wahaniom, gdyż jest współdzielone. Do takiej formy korzystania z niego przyzwyczajonych jest wielu użytkowników, są to jednak formy przestarzałe.
Nowoczesne firmy, jak Euronet, w Białymstoku rozwiązują problem dawnych ograniczeń i w zamówionym pakiecie nie dochodzi do utrudnień czy ograniczeń, a Klient może zawsze liczyć na korzystanie z zakupionej wartości. Jest tak, gdyż sygnały biegną światłowodem, który jest niepodatny na poszczególne ograniczenia. Obecnie maksymalna wartość downloadu w ofertach dla domowego użytkowania to 1000 Mb/s. Jak już jednak wspomnieliśmy, szybkość domowej sieci będzie się stale zwiększała i tak jak teraz – będzie dostosowana do wygodnego używania. Podana wartość 1000 Mb/s jest obecnie bardzo wysoka i w pełni wystarczająca, by zaspokoić najwyższe wymagania użytkowników, w tym przedsiębiorstw priorytetowo korzystających z sieci.
Warto jednak zwrócić uwagę, że pojawiają się na rynku również oferty wyrównujące oba parametry, dzięki którym pobieranie i wysyłanie mają jednakowe wartości. Może to być istotne dla firm, które często dokonują wysyłania dużych plików.
Download czy upload – co jest ważne w domowym użytku
Zarówno użytkownicy domowi, jak i w firmach, więcej danych pobierają niż wysyłają. Dla wygodnego korzystania z sieci istotnym parametrem jest więc download. Dzięki niemu szybko ściągniemy filmy i gry, będziemy też komfortowo korzystać z wielu interaktywnych programów. Specjaliści uznają, że obecnie download rzędu 300 Mb/s w zupełności zaspokoi domowe potrzeby nawet jeśli z połączenia będzie korzystało kilka osób.
Jak to działa w praktyce i jakie wartości są wystarczające
Szybkość pobierania i wysyłania danych przez Internet można dla lepszej orientacji przełożyć na określone czynności często wykonywane przy komputerze. W zakresie pobierania dominuje ściąganie filmów, gier, ale też oglądanie filmów np. na YouTube, na co szybkość łącza również ma wpływ (widać to chociażby w jakości obrazu).
I tak, dla przykładu, 500 MB danych, co odpowiada niektórym filmom zapisanym w formacie AVI, ściągniemy w zależności od szybkości łącza przy:
- 4 megabitach (4 Mb/s) mniej więcej w 20 minut,
- 10 Mb/s szybkości będzie to trwało ok. 8 minut,
- 30 Mb/s już wyraźnie zaoszczędzimy wiele czasu, ponieważ plik będzie się ściągał zaledwie 3 minuty,
- 50 Mb/s poskutkuje ściąganiem w 2 minuty,
- 100 Mb/s – często proponowana przez dostawców wartość – ograniczy czas pobierania do 1 minuty,
- a wyższe wartości szybkości łącza sprawią, że sieć będzie się nam kojarzyła z czymś naprawdę „bliskim” – przy 300 Mb/s ściąganie będzie trwało 20 sekund, przy 500 Mb/s 10 sekund, a przy 700 Mb/s zaledwie siedem sekund.
Warto zaznaczyć, że obecnie filmy dobrej jakości zapisane są często w plikach mniejszych niż 1000 MB. Biorąc pod uwagę powyższe wartości, w pierwszym przypadku ściągalibyśmy taki film w 40 minut, a w ostatnim trwałoby to tylko 14 sekund. Różnice te są pokaźne, a warto wspomnieć, że usługodawcy obecnie oferują w przystępnych cenach transfery wyższe niż ostatni wymieniony w wypunktowaniu – 700 Mb/s. Powszechnie już dostępny jest na rynku transfer o szybkości 1000 Mb/s.
Ogromne różnice w szybkości zauważalne byłyby też w filmach zapisanych w nowych technologiach. Full HD, w której filmy zajmują zwykle 8 GB, ściągałby się przy szybkości z pierwszego wypunktowania 320 minut, a w ostatnim w 112 sekund (film zapisany w 4K relatywnie 1200 minut i 7 minut). Zdecydowanie się na 1000 Mb/s w jeszcze większym stopniu skróciłoby podawany czas.
Jaki wybrać Internet – doradza Euronet z Białegostoku
Na przykładzie doświadczeń Euronetu w Białymstoku, poza powyższymi najważniejszymi cechami Internetu, ważne są jego rodzaje:
- światłowodowy – uznawany za najstabilniejszy i najszybszy,
- mobilny LTE – również szybki i bardziej wszechstronny, lecz posiadający ograniczenia (za których przejście trzeba dodatkowo płacić),
- oraz radiowy – nadal spełniający swoje zadanie, w szczególności w miejscach, gdzie nie istnieje możliwość połączenia kablowego (jest przy tym stabilniejszy niż LTE).
Poza szybkością transferu należy również wziąć pod uwagę powyższe rodzaje i ich dokładne cechy, o czym napiszemy w innym artykule, ponieważ cechy te w decydującym stopniu warunkują szybkość i jakość połączenia.
Należy też pamiętać, że w wielu sieciach inni użytkownicy „zabierają” część transferu – mówi się nieraz w takich przypadkach o przeciążeniu sieci. Dotyczy to oferowanych sieci LAN, cały czas będących w ofercie wielu dostawców. Odradzamy taki wybór – nie zawsze możliwe jest utrzymanie wartości zakupionej i zazwyczaj jest ona niższa (czasami o 20-30%) – wystarczy, że sąsiad zacznie pobierać coś online.
Jeśli Internet ma duże znaczenie dla wykonywanej pracy, należy dobrze zorientować się w jego jakości w omawianym kontekście, przed podpisaniem umowy. Wymienione wyżej opcje mogą mieć tutaj decydujące znaczenie, a względnie wysoką stabilność zapewni jedynie połączenie światłowodowe.